Edukacyjny przegląd finansowy #01 – maj 2018

Edukacyjny przegląd finansowy #01 – maj 2018

Wiem jak wygląda życie rodzica. W ciągłym biegu, tysiące spraw, mnóstwo na głowie. Wiem, jak trudno jest czasem konsekwentnie trzymać się swoich postanowień. Skoro jesteś na moim blogu, to zapewne edukacja finansowa Twojego dziecka jest czymś ważnym dla Ciebie. Być może nawet obiecałaś sobie regularnie i z zaangażowaniem uczyć w praktyce swoją pociechę zdrowych nawyków związanych z pieniędzmi oraz przekazywać podstawową wiedzę finansową. A jak zapewne wiesz wiedza w obecnych czasach dosyć szybko się dezaktualizuje.

I właśnie wpadłem na genialny pomysł 🙂 . Pierwszego dnia miesiąca będę publikował wpis, w którym zbiorę dla Ciebie ciekawe i ważne linki oraz krótkie streszczenie najważniejszych wydarzeń w finansach i/lub gospodarce z danego miesiąca, które z mojego punktu widzenia, mogą mieć wpływ na edukację finansową Twojego dziecka. Wiesz… chodzi mi o to, żeby być na bieżąco z trendami, z nowościami, które będą przekładać się na finanse osobiste Twoje lub Twojego dziecka w przyszłości. I zależy mi, żeby przytaczać tu linki i realne wydarzenia, które miały miejsce w danym miesiącu, ale dodatkowo okraszać je w krótkie edukacyjne wyjaśnienia. Mam nadzieję, że ten cykl przypadnie Ci do gustu.

Będzie mi bardzo miło, jeśli pierwszego dnia miesiąca zameldujesz się na moim blogu (choć zapraszam częściej :-)). Jeśli chcesz mogę Ci o tym przypominać mailowo. Wystarczy zapisać się na newsletter i odebrać dodatkowo darmowego ebooka, o tym w jaki sposób wprowadzić swoje dziecko w meandry domowego budżetu.A teraz przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń ze świata pieniędzy i nie tylko – z maja.

 1. Getback – afera jakiej dawno nie było.

Pamiętasz na czym polega inwestycja w obligacje? Kupujesz je po określonej cenie i na określony czas (od Skarbu Państwa lub danej firmy) i zarabiasz na odsetkach, które są  Ci regularnie wypłacane. A po upływie określonego czasu, emitent obligacji odkupuje je od Ciebie i zwraca Ci udzieloną przez Ciebie pożyczkę. To tak w uproszczeniu i dla przypomnienia. Teoretycznie obligacje są bezpieczne.

To wyobraź sobie, że spółka windykacyjna Getback (zajmuje się kupowaniem od banków złych długów, tj. straconych dla banku, czyli nie odzyskanych od klientów, licząc, że chociaż część uda się od klientów zwindykować), przestała płacić odsetki inwestorom i nie wykupiła w terminie części obligacji. Najciekawsze jest to, że przez długi czas obligacje tej spółki były polecane przez największe domy maklerskie, a wszystko pod okiem Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka jest na skraju bankructwa, sprawie przygląda się prokuratura, a inwestorzy liczą, że nie stracą jednak swoich wszystkich pieniędzy. Wniosek: Inwestycje w obligacje też mogą okazać się ryzykowne, choć szacuje się, że w obliczu niskiego oprocentowania lokat, w tym roku Polacy kupią rekordową ilość obligacji skarbowych.

Więcej tutaj.

 1. RODO – nowe przepisy o ochronie danych osobowych

RODO nie wiąże się bezpośrednio z naszymi finansami, ale wejście w życie 25.05.2018 r. rozporządzenia o ochronie danych osobowych dla wielu firm i urzędów mogło generować dodatkowe działania i problemy. A co oznacza to dla Klientów? Ogólnie chodzi o ujednolicenie zasad ochrony naszych danych osobowych w całej Unii Europejskiej, tym samym przysługują nam następujące uprawnienia:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w określonym celu, jeżeli uprzednio wyraziłeś taką zgodę,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w związku z przetwarzaniem przeze mnie danych osobowych.

Więcej tutaj.

 1. Niskie stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w maju, że nie planuje podwyższenia stóp procentowych niemal na pewno do końca 2019 r., a prawdopodobnie także na 2020 r. (aktualnie referencyjna stopa procentowa wynosi 1,5%, lombardowa 2,5%). Co to oznacza?

Dla oszczędzających to zła informacja, bo niestety, ale na oferowanych przez banki np. lokatach nie da się wiele zarobić. Z kolei dla osób zadłużonych to pozytywna wiadomość, gdyż oznacza to, że nominalne oprocentowanie kredytów nadal nie może przekroczyć 10% (4-krotność stopy lombardowej). Nie powinny więc wzrosnąć raty kredytów. Pamiętaj, że niskie oprocentowanie może zachęcać do wzięcia kredytu, ale odsetki nie są jedynym ponoszonym kosztem przy zobowiązaniach. Bank nadrabiają utratę odsetek, chociażby prowizjami za udzielenie kredytu lub dodatkowymi opłatami.

Więcej tutaj.

 1. Phishing – czy wiesz co przy komputerze robi Twój nastolatek?

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, numerów karty kredytowej) lub nakłonienia ofiary do określonych działań. Banki często ostrzegają nas, aby nie otwierać żadnych linków, które zachęcałyby do zalogowania się do banku.

Do czego można wykorzystać tą metodę oszustwa? Pewien 16-latek z Kalifornii był bardzo pomysłowy i zaatakował swoich nauczycieli wkradając się do szkolnego, elektronicznego dziennika.

Więcej tutaj.

Zajrzyj też tu: Phishing na facebook’u.

 1. Polska bezgotówkowa

We wrześniu 2017r. została powołana fundacja „Polska bezgotówkowa” której celem jest upowszechnienie i promocja obrotu bezgotówkowego wśród obywateli w Polsce. W maju organizacja zaprezentowała dane, z których wynika, że w małych i średnich firmach zostało zainstalowanych ponad 25 tys. bezpłatnych terminali płatniczych, a to oznacza, że zwiększa się ilość sklepów lub miejsc (także ośrodków administracji publicznej) w których będziemy mogli zapłacić kartą.

Warto w tym miejscu dodać , że przy zachowaniu minimum ostrożności, korzystanie z kart jest w pełni bezpieczne. Polska jest jednym z przodujących krajów, gdzie udział transakcji fraudowych w ilości wszystkich transakcji kartowych jest na bardzo niskim poziomie (ok. 0,005%).

O czym warto pamiętać korzystając z karty?

 • nie powinniśmy przechowywać numeru PIN razem z kartą. Najlepiej go zapamiętać i nikomu nie udostępniać,
 • w przypadku zagubienia karty, natychmiast należy zadzwonić do banku, by ją zastrzec (na infolinię banku, a jeśli nie pamiętamy numeru można dzwonić na ten numer: 828 828 828),
 • nie powinniśmy rejestrować swojej karty na podejrzanych i nieznanych stronach internetowych,
 • jeżeli jakiś bankomat budzi podejrzenie, to lepiej nie wypłacać z niego gotówki,
 • wpisując numer PIN do karty w bankomacie warto zasłaniać klawiaturę dłonią.

Więcej tutaj i tutaj.

 1. Kurs franka szwajcarskiego w górę

Na fanpage’u bloga (możesz polubić jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś – zapraszam tutaj) opublikowałem swego czasu 14 lekcji o ekonomii. Jedną z nich była lekcja o kursie walutowym. Przypominam wpis:

kurswalutowy

Zobacz jak w maju kształtował się kurs franka szwajcarskiego względem złotówki.

kursfranka

Analitycy przewidują dalszy trend wzrostu kursu. Oznacza to osłabienie złotego, czyli innymi słowy będziemy potrzebowali więcej złotówek, żeby kupić 1 franka. Dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny we frankach, oznaczać to będzie wzrost raty kredytowej.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się z czego wynika taki trend, zachęcam do przeczytania tego artykułu.

 1. Rośnie cena benzyny – od czego to zależy?

Aktualnie średnia cena benzyny wynosi 5,13 zł za litr. Analitycy przewidują dalsze wzrosty cen. Powodów jest kilka. Po pierwsze rośnie cena ropy naftowej na świecie, a po drugie wpływ na to ma kryzys gospodarczy Wenezueli, która dysponuje ogromnymi złożami ropy. Obecnie wydobycie ropy w tym kraju jest najniższe od lat 50-tych ubiegłego stulecia. Pamiętać należy, że przy niedoborze danego produktu i wysokim popycie, cena dobra rośnie. Kolejnym powodem wzrostu ceny paliwa jest wysoka cena dolara.

Więcej tutaj.

 1. Limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u wzrośnie do 100 zł

Prawdopodobnie od II kwartału 2019r. będziemy mogli płacić zbliżeniowo bez podawania PIN-u do kwoty 100 zł. Taką decyzję popiera 67% Polaków.

Więcej tutaj.

 1. PSD II

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza w życie unijną dyrektywę PSD II.

Co to oznacza dla nas – klientów? Pisałem o tym w tym wpisie.

 1. Curve – kilka kart w jednym miejscu

Po co trzymać kilka kart w portfelu, jak można je spiąć w jednym miejscu. Taką funkcję umożliwia aplikacja Curve, która działa od 3 lat, a teraz jest już dostępna w Polsce.

Jak to działa? Jeśli chcesz zapłacić za towar lub usługę smartfonem, wcześniej w aplikacji wybierasz, którą kartą chcesz zapłacić. Jeżeli się pomylisz, masz 14 dni, żeby ewentualnie dokonać zmiany. Aplikacja jest darmowa, chyba, że wybierzesz kartę, która nie ma rachunku w walucie, w której chcesz dokonać zakupu.

Więcej tutaj.

[fb_button]

Dodaj komentarz

Close Menu