Edukacyjny przegląd finansowy #02 – czerwiec 2018

Edukacyjny przegląd finansowy #02 – czerwiec 2018

Wiem jak wygląda życie rodzica. W ciągłym biegu, tysiące spraw, mnóstwo na głowie. Wiem, jak trudno jest czasem konsekwentnie trzymać się swoich postanowień. Skoro jesteś na moim blogu, to zapewne edukacja finansowa Twojego dziecka jest czymś ważnym dla Ciebie. Być może nawet obiecałaś sobie regularnie i z zaangażowaniem uczyć w praktyce swoją pociechę zdrowych nawyków związanych z pieniędzmi oraz przekazywać podstawową wiedzę finansową. A jak zapewne wiesz wiedza w obecnych czasach dosyć szybko się dezaktualizuje.

I właśnie wpadłem na genialny pomysł 🙂 . Pierwszego dnia miesiąca będę publikował wpis, w którym zbiorę dla Ciebie ciekawe i ważne linki oraz krótkie streszczenie najważniejszych wydarzeń w finansach i/lub gospodarce z danego miesiąca, które z mojego punktu widzenia, mogą mieć wpływ na edukację finansową Twojego dziecka. Wiesz… chodzi mi o to, żeby być na bieżąco z trendami, z nowościami, które będą przekładać się na finanse osobiste Twoje lub Twojego dziecka w przyszłości. I zależy mi, żeby przytaczać tu linki i wydarzenia, które miały miejsce w danym miesiącu, ale dodatkowo okraszać je w krótkie edukacyjne wyjaśnienia. Mam nadzieję, że ten cykl przypadnie Ci do gustu.

Będzie mi bardzo miło, jeśli pierwszego dnia miesiąca zameldujesz się na moim blogu (choć zapraszam częściej :-)). Jeśli chcesz mogę Ci o tym przypominać mailowo. Wystarczy zapisać się na newsletter i odebrać dodatkowo darmowego ebooka, o tym w jaki sposób wprowadzić swoje dziecko w meandry domowego budżetu.

A teraz przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń ze świata pieniędzy i nie tylko – z czerwca.

  1. Opłaty windykacyjne pod lupą UOKIK.

Banki nie mogą naliczać opłat windykacyjnych, które przewyższałyby znacząco koszt ich działań. Jeżeli wysłanie listu poleconego kosztuje 5 zł, to bank nie może za taki list (monit) naliczyć np. 30 zł. A takie sytuacje miały i mają miejsce. Warto o tym pamiętać, choć najlepiej byłoby pamiętać o terminowym płaceniu swoich zobowiązań.

Więcej tutaj.

  1. Bum na obligacje premiowe w czerwcu.

Czym są obligacje premiowe? O tym w artykule w poniższym linku. W czerwcu chętnych na ten rodzaj obligacji było ok. 11 tysięcy.

Więcej tutaj.

  1. Fikcyjne bony o wartości 300 zł z Biedronki i Lidla

Zawodowo zajmuję się reklamacjami w jednym z banków. W czerwcu zanotowaliśmy wzrost reklamacji klientów dotyczących podejrzanych transakcji realizowanych z wykorzystaniem numerów kart.

Otóż, do wielu Polaków zostały wysłane fałszywe SMS-y, w których oszust podszywał się pod Lidla i Biedronkę. Prosił o pozostawienie swoich danych na stronie internetowej (w tym numeru karty), w zamian za obietnicę bonu o wartości 300 zł. Ci, którzy się nabrali w czerwcu ujrzeli na swoim wyciągu dodatkowe transakcje, które oczywiście zareklamowali.

Jest to kolejny przykład phishingu (Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, numerów karty kredytowej) lub nakłonienia ofiary do określonych działań).

Więcej tutaj.

  1. Apple Pay w Polsce

Od 19 czerwca 2018 r. płatności Apple Pay dostępne są w Polsce. Wszystko to o tej usłudze w filmiku poniżej.

Po tygodniu od wprowadzenia nowej formy płatności, banki pochwaliły się swoimi wynikami. Z nowej usługi korzysta jak dotąd ok. 200 tys. użytkowników.

Więcej tutaj.

  1. 1 lipca br. wchodzą w życie znowelizowane przepisy dotyczące imprez turystycznych.

Trwają wakacje, więc temat na czasie. Nowe regulacje uwzględniają coraz szerszy zasięg internetowych usług turystycznych, a więc dotykają m.in. takich kwestii jak internetowe rezerwacje lotu i hotelu. Ponadto wprowadzają również zmiany w zasadach reklamacji wyjazdów, podwyższania cen wycieczki czy rozwiązania umowy. Podróżni będą też dodatkowo chronieni w przypadku niewypłacalności touroperatora.

Więcej tutaj.

  1. Słabe kompetencje cyfrowe Polaków.

Kompetencje cyfrowe Polaków zostały sklasyfikowane na 24 miejscu na 28 zbadanych krajów Unii Europejskiej. Osobiście pisałem o nich w tym wpisie.

Ponad połowa, bo aż 55 proc. osób w wieku 15-35 lat uważa, że ich rodzice, teściowie i dziadkowie nie radzą sobie w internetowej rzeczywistości. Co czwarta młoda osoba jest zdania, że dla jej rodziców, teściów i dziadków najtrudniejszymi czynnościami w sieci są: korzystanie z bankowości internetowej, robienie zakupów w sieci, a także oglądanie materiałów wideo oraz korzystanie z komunikatorów.

Więcej tutaj.

  1. Duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

Biuro Informacji Kredytowej zanotowało wzrost wniosków o kredyt hipoteczny. ING Bank Śląski wprowadził ofertę z oprocentowaniem stałym przez okres 5 lat.

Jak wyglądały koszty kredytów hipotecznych w czerwcu w poszczególnych bankach pokazuje poniższe zestawienie.
kredythipoteczny

Więcej tutaj.

  1. Inflacja.

W czerwcu GUS opublikował dane dotyczące inflacji. Majowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych podskoczyły względem poprzedniego miesiąca o 0,2%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrost sięgnął 1,7%, przy czym większe podwyżki (1,8%) dotyczyły towarów. Usługi podrożały o 1,3%.

Czym jest inflacja wyjaśnia ten krótki film.

Więcej tutaj.

  1. Niskie stopy procentowe, choć kredyty drożeją.

Rada Polityki Pieniężnej od ponad 3 lat utrzymuje stopy procentowe na rekordowym niskim poziomie (aktualnie 1,5%). Dlaczego więc drożeją kredyty? Wynika to przede wszystkim z polityki banków, które ratują się przed trwającą od kilku lat tendencją malejącej zyskowności swej działalności.

Więcej tutaj.

  1. Studia ekonomiczne a finanse domowe.

Według szacunków OECD, aż 43 proc. młodych Polaków rozpoczęło lub rozpocznie studia w przyszłości, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich analizowanych krajów – ale równocześnie, jeszcze dwa lata temu zajmowaliśmy ostatnie miejsce wśród 30 badanych państw pod względem poziomu świadomości finansowej . Nie poradziliśmy sobie z takimi zagadnieniami jak wpływ inflacji na ceny, metodami ograniczania ryzyka inwestycyjnego czy poprawnym wyliczeniem odsetek zysków z lokat.

Więcej tutaj.

[fb_button]

Dodaj komentarz

Close Menu