Edukacyjny przegląd finansowy #03 – lipiec 2018

Edukacyjny przegląd finansowy #03 – lipiec 2018

Pierwszego dnia miesiąca publikuję wpis, w którym zbieram dla Ciebie ciekawe i ważne linki oraz krótkie streszczenie najważniejszych wydarzeń w finansach i/lub gospodarce z poprzedniego miesiąca, które z mojego punktu widzenia, mogą mieć wpływ na edukację finansową Twojego dziecka. Wiesz… chodzi mi o to, żeby być na bieżąco z trendami, z nowościami, które wpływają lub będą wpływać na poziom Twojej wiedzy finansowo-ekonomicznej lub wiedzy Twojego dziecka (nastolatka). Zależy mi, aby przytaczać tu nie tylko linki i wydarzenia, które miały miejsce w danym miesiącu, ale dodatkowo okraszać je w krótkie edukacyjne wyjaśnienia. Mam nadzieję, że ten cykl przypadnie Ci do gustu.

Jeśli zechcesz, o nowych wpisach mogę przypominać Ci mailowo. Wystarczy zapisać się na newsletter. W prezencie i podziękowaniu odbierzesz darmowego ebooka, o tym w jaki sposób wprowadzić swoje dziecko w meandry domowego budżetu.

A teraz przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń ze świata pieniędzy i nie tylko – z lipca.

  1. Wojna handlowa USA – Chiny.

Stany Zjednoczone wprowadziły szereg ceł na towary z Chin o wartości ok. 34 mld USD rocznie. W odwecie Chiny oclili 545 towarów sprowadzanych z USA (m.in. produkty rolno-spożywcze oraz samochody). Ograniczenia nałożone przez USA na chińskie produkty ma być karą za kradzież technologii przez firmy Państwa Środka oraz sposobem na zmniejszenie deficytu handlowego USA – Chiny, który w 2017 r. wyniósł 375 mld USD.  Eskalacja konfliktu będzie miała negatywny wpływ na sytuację w handlu światowym, choć niektórzy komentatorzy podkreślają, że skala nałożonych ceł jest niewielka i o wojnie handlowej jeszcze mówić nie można.

Więcej tutaj oraz tutaj.

Cło

To opłata nakładana przez państwo na towary w związku z ich wywozem i przywozem dokonywanym przez granice celne państwa, a także ich tranzytem przez jego obszar .

Cło pobierane może być w celu:

  • zwiększenia wpływów do budżetu państwa; typowym przykładem takiego zastosowania jest nałożenie opłat na sprowadzanie towarów nieprodukowanych w danym kraju, ponieważ nie występuje wówczas motyw ochrony rodzimych producentów
  • ochrona rynku wewnętrznego i rodzimych producentów przed towarami wyprodukowanymi za granicą

Źródło: Wikipedia

Wojna handlowa/celna

To stan, w którym dwa państwa lub bloki państw podwyższają wobec siebie stawki celne, dążąc do wywarcia nacisku na stronę przeciwną lub zachwiania podstaw gospodarki oponenta.

Źródło: Wikipedia

Protekcjonizm

Pogląd gospodarczy którego celem jest ochrona produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną, głównie za pomocą ceł nakładanych na przywożone towary oraz koncesji i zakazów.

Źródło: Wikipedia

  1. Krach w Turcji.

„Wg ekspertów sytuacja gospodarcza Turcji jest coraz gorsza. Inflacja przekracza 10 proc. słabnie turecka lira i jest najsłabsza w historii. Turcja ma zniewolony bank centralny, nowy rząd, jeszcze bardziej autorytarny niż dotąd. Komentatorzy walutowi oceniają obecną sytuację krótko – mamy do czynienia z krachem. Kryzys walutowy teraz jest na tyle rozwinięty, że pojawiają się obawy, że tonąca Turcja może pociągnąć na dno pozostałych gospodarek rozwijających się. W tej sytuacji eksperci odradzają inwestycji w Turcji”

Więcej tutaj.

  1. Bankowość mobilna coraz popularniejsza.

31% Polaków korzysta z bankowości mobilnej. To wzrost w stosunku do roku 2014 o 20%. Najwyższy odsetek osób korzystających z aplikacji bankowych w telefonie znajduje się w przedziale 18-24 lata (60,8%).

Więcej tutaj.

  1. Jakie metody płatności wybieramy przy zakupach online?

„Odpłatność za pobraniem jest zdecydowanie najbardziej popularna wśród konsumentów najmłodszych, w wieku 15-18 lat. Kartą przy składaniu zamówienia najczęściej płacą osoby w wieku 35-44 lata, a szybkie przelewy wykorzystuje najintensywniej grupa 25-44 lata. Inaczej płacą też konsumenci w zależności od miejsca zamieszkania. Szybkie przelewy to zdecydowanie ulubiona metoda mieszkańców największych miast, powyżej 500 tys. mieszkańców (57 proc.). Wysyłka za pobraniem jest natomiast najchętniej wykorzystywana przez e-konsumentów mieszkających na wsi (61 proc.).”

Więcej tutaj.

  1. Rosną ceny mieszkań.

„Rynek mieszkaniowy nie rozpieszcza nabywców. Podwyżki cen mieszkań dotykają zarówno poszukujących mieszkania od dewelopera, jak i tych z drugiej ręki.” Zobacz jak kształtują się ceny 1mkw w poszczególnych rejonach Polski.

cenymieszkanlipiec18

Więcej tutaj.

  1. Ile zarabia programista w 2018r?

Gdybyś zastanawiał się czy próbować zainteresować swoje dziecko programowaniem, które ma wiele zalet pozafinansowych (o dziecięcym programowaniu pisałem w tym artykule), daję Ci link do artykułu w którym podano wynagrodzenie programistów. IT to niezwykle szybko rozwijająca się branża. Zerknij ile może zarobić początkujący, a ile doświadczony fachowiec w tej dziedzinie.

Więcej tutaj.

  1. Co lubią Millenialsi u pracodawców?

Millenialsi (osoby urodzone między 1984r. a 1997r.) stanowią 32% wszystkich pracujących. Pracodawcy są zmuszeni do dostosowania swojej „oferty” do potrzeb osób z pokolenia Y. To, co przyciąga dwudziestolatków to m.in. wszelkie benefity prozdrowotne (np. pakiety ubezpieczeniowe, dopłaty do siłowni, fitness).

Więcej tutaj.

  1. Jakie są nawyki zakupowe Pokolenia Z?

Pokolenie Z to osoby urodzone po 1995 roku i stanowią 1/4 populacji naszego kraju. To pokolenie, które żyje w kulturze obrazów, oczekuje więc od sprzedawców fajnych i estetycznych doznań i doświadczeń. Ich kluczowe wartości w zakresie robienia zakupów to:

  • Spersonalizowane doświadczenia,
  • Limitowana edycja,
  • Unikatowość,
  • Ładnie zaaranżowane wnętrza sklepów,
  • Autentyczne historie marki.

Więcej tutaj.

  1. Od 15 lipca można wnioskować o najtańszy kredyt w Polsce – kredyt studencki.

„Jeśli ktoś chciałby studiować lub zrobić doktorat, ale brakuje mu na to pieniędzy, to powinien rozważyć skorzystanie z kredytu studenckiego. Jest on niezwykle tani, gdyż przez cały okres studiów i jeszcze przez 2 lata po ich zakończeniu państwo spłaca całe odsetki od zadłużenia. Po tym okresie trzeba zacząć spłacać dług. Wtedy też zaczynają się naliczać odsetki, które trzeba już samemu spłacać. Ustawa ogranicza jednak wysokość oprocentowania do połowy stopy redyskontowej NBP, czyli obecnie wynosi ono jedynie 0,87% w skali roku. Warto też dodać, że w określonych przypadkach istnieje możliwość umorzenia części lub nawet całości zadłużenia.”

Więcej tutaj.

  1. Stopy procentowe.

Na koniec aktualne stopy procentowe w Polsce i krótkie ich wyjaśnienie.

NBP_stopy_procentowe

Stopa referencyjna – rentowność bonów pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski w trakcie podstawowych operacji otwartego rynku. Operacje te polegają na zakupie lub sprzedaży krótkoterminowych, z reguły 7-dniowych, bonów pieniężnych na rynku międzybankowym w celu przywrócenia równowagi płynnościowej w sektorze bankowym. Wysokość stopy referencyjnej wpływa na poziom WIBOR-u, który z kolei stanowi podstawę oprocentowania kapitału obcego.

Stopa lombardowa, kredyt lombardowy – określa cenę, po której bank centralny udziela bankom komercyjnym pożyczek pod zastaw papierów wartościowych.

Stopa depozytowa – jedna z podstawowych stóp procentowych, określa oprocentowanie jednodniowych depozytów składanych przez banki komercyjne w banku centralnym.

Stopa redyskontowa (stopa redyskontowa weksli, s.r.w.) – służy do obliczania ceny, po jakiej bank centralny przyjmuje do redyskonta spełniające określone warunki weksle od banków komercyjnych.

Źródło powyższych definicji: Wikipedia.

 

[fb_button]

Dodaj komentarz

Close Menu