Edukacyjny przegląd finansowy #07 – luty 2019

Edukacyjny przegląd finansowy #07 – luty 2019

Pierwszego dnia miesiąca publikuję wpis, w którym zbieram dla Ciebie ciekawe i ważne linki oraz krótkie streszczenie najważniejszych wydarzeń w finansach i/lub gospodarce z poprzedniego miesiąca, które z mojego punktu widzenia, mogą mieć wpływ na Twoją wiedzę finansową. Wiesz… chodzi mi o to, żeby być na bieżąco z wydarzeniami lub finansowymi trendami. Zależy mi, aby przytaczać tu nie tylko linki i wydarzenia, które miały miejsce w danym miesiącu, ale dodatkowo okraszać je w krótkie edukacyjne wyjaśnienia. Mam nadzieję, że ten cykl przypadnie Ci do gustu.

Jeśli zechcesz, o nowych wpisach mogę przypominać Ci mailowo. Wystarczy zapisać się na newsletter. W prezencie i podziękowaniu odbierzesz darmowego ebooka, o tym w jaki sposób wprowadzić swoje dziecko w meandry domowego budżetu.A teraz przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń ze świata pieniędzy i nie tylko – z lutego.

  1. Wyłudzenia kredytów. Jak się chronić?

Z raportu opublikowanego przez Związek Banków Polskich dotyczącego wyłudzeń kredytów w IV kwartale 2018 r. wynika, że oszuści próbowali wyłudzić 1624 kredyty na łączną kwotę prawie 52 miliony złotych. Warto zaznaczyć, że suma ta jest rekordowo niska (od 2008 r.). Polacy coraz częściej pamiętają o zastrzeżeniu swoich dokumentów w przypadku zagubienia lub kradzieży. W 2018 r. zastrzeżono 150,7 tys. dowodów osobistych. System „Dokumenty Zastrzeżone” powoduje, że o zastrzeżonym dokumencie w jednej chwili dowiadują się banki, firmy pożyczkowe lub operatorzy telefonii komórkowej.

Co należy zrobić w przypadku utraty dokumentów (dowód osobisty, karty bankowe)?

1. W swoim lub dowolnym banku zastrzec dokument telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828,
2. Powiadomić Policję,
3. Zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówki konsularnej i zawnioskować o wyrobienie nowego dokumentu (w przypadku dowodu).

Polecam odwiedzić: dokumentyzastrzeżone.pl.

Więcej tutaj.

  1. Rynek nieruchomości w Polsce w 2018 r.

Pokaźne wzrosty cen mieszkań, moda na inwestowanie w nieruchomości oraz rekordowa akcja kredytowa – tak można podsumować rok 2018 r. jeśli chodzi o rynek nieruchomości w Polsce.

Na rynku wtórnym zanotowano wzrosty cen za 1 m kw, głównie w największych miastach. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się: Łódź (wzrost o 13,9%, 4234 zł za m kw.), Kraków (13,2%, 7114 zł za m kw.), Wrocław (wzrost o 10,8%, 5929 zł za m kw.), Gdańsk (wzrost o 10,3%, 6385 zł za m kw.), Warszawa (10,2%, 8611 zł za m kw.). Z większych miast jedynie ceny mieszkań w Poznaniu nie przekroczyły wzrostu 10%.

W 2018 r. kredyty hipoteczne cieszyły się ogromną popularnością. Wartość przyznanego finansowania wyniosła 53 mld złotych i była najwyższa od 2008 r. Taki wynik to efekt wzrostu cen mieszkań, ale również wzrostu liczby osób kupujących mieszkania na kredyt.

Dobrą informacją dla osób chcących wziąć kredyt na mieszkanie w 2019 r. jest niskie ryzyko podwyżki stóp procentowych wobec niskiej inflacji. Nieco gorszą jest prognozowane spowolnienie gospodarcze, a co za tym idzie banki mogą zaostrzyć wymogi dotyczące uzyskania kredytu hipotecznego.

Aktualna referencyjna stopa procentowa (luty 2019): 1,5%

Stopa referencyjna – rentowność bonów pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski w trakcie podstawowych operacji otwartego rynku. Operacje te polegają na zakupie lub sprzedaży krótkoterminowych, z reguły 7-dniowych, bonów pieniężnych na rynku międzybankowym w celu przywrócenia równowagi płynnościowej w sektorze bankowym (źródło: Wikipedia).Więcej tutaj.

  1. Pracownicze Plany Kapitałowe

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Pierwsi pracodawcy utworzą PPK dla swoich pracowników od 1 lipca 2019 r. (firmy zatrudniające min. 250 pracowników na dzień 31.12.2018). W mediach coraz częściej można usłyszeć materiały informacyjno-edukacyjne, wyjaśniające na czym polega program dodatkowego oszczędzania na emeryturę, na którą składać się będzie pracodawca, pracownik oraz państwo.

Z punktu widzenia pracownika, przystąpienie do programu spowoduje obniżenie wynagrodzenia netto, na poczet przyszłych korzyści na emeryturze. Ile będziemy wpłacać my, ile pracodawca, a ile państwo, pokazuje poniższa tabelka.

PPK

Źródło: Wikipedia.

Więcej tutaj, tutaj oraz tutaj.

  1. Kredyty Polaków w 2018 r.

2018 r. to przede wszystkim rekordowa sprzedaż kredytów hipotecznych (wzrost w stosunku do 2017 r. o 20%.). Sprzedaż kredytów gotówkowych i ratalnych także osiągnęły wzrost na poziomie odpowiednio 6,8% oraz 6,6%. Banki oraz SKOK-i udzieliły łącznie 7,5 mln sztuk kredytów konsumpcyjnych. Wpływ na tak wysoki wynik miały na pewno niskie stopy procentowe oraz rosnące dochody Polaków.

BIK informuje, że w związku ograniczeniem handlu w niedziele, część sprzedaży kredytów ratalnych przeniosła się z niedzieli na poniedziałek. 571 tys. klientów posiada pożyczki w firmach pożyczkowych (pozabankowych) na łączną kwotę 5,2 mld złotych.

Więcej tutaj.

  1. Dolar najdroższy od prawie dwóch lat

3,85 zł – tyle kosztował dolar 13.02.2019r. To najwyższy poziom od maja 2017 r. Jest to wynik słabości polskiej waluty. Analitycy informują, że silna amerykańska waluta to przede wszystkim rezultat problemów innych walut. Co na to wpływa? M.in..:
• Recesja i problemy polityczne we Włoszech,
• Stagnacja w Niemczech,
• Brexit – Unia Europejska nie może dojść do porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie brexitu. Opuszczenie Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo nie byłoby dobre dla koniunktury ani na Wyspach, ani w Unii – efektem jest słabe euro w stosunku do dolara.

Trochę teorii…


Kurs walutowy to cena danej waluty wyrażona w innej walucie. Jeżeli kurs euro w stosunku do złotówki wynosi 4,20 (EUR/PLN – 4,20) oznacza to, że 1 euro wycenianie jest na 4,2 zł.

Często słyszymy, że waluta się umacnia, albo osłabia. Co to znaczy?

Osłabienie waluty (deprecjacja) wiąże się ze wzrostem kursu, zaś umocnienie (aprecjacja) ze spadkiem kursu.

W naszym przypadku jeśli kurs EUR/PLN spadłby do 4,10 powiedzielibyśmy, że nasza waluta umocniła się (innymi słowy żeby kupić 1 euro potrzeba mniej złotówek lub żeby kupić 1 złotówkę potrzeba więcej euro).

I odwrotnie, jeśli kurs EUR/PLN wzrósłby do 4,5 to stwierdzilibyśmy, że polski złoty osłabł. Teraz żeby kupić 1 euro potrzeba więcej złotówek. Z kursem walutowym wiąże się pojęcie ryzyka kursowego.

Przykład
Polska firma sprzedała firmie zagranicznej towary za kwotę 1 milion euro. W dniu sprzedaży kurs wynosił 4,10 EUR/PLN, natomiast płatność nastąpi za 30 dni. Gdyby doszło do zapłaty w dniu sprzedaży, polska firma otrzymałaby 4,1 mln złotych. Natomiast za 30 dni kurs może się zmienić i np. wynieść 3,90 EUR/PLN. Wówczas firma otrzyma tylko 3,9 mln złotych.

Więcej tutaj.

  1. BLIK cieszy się coraz większą popularnością

W IV kwartale 2018 r. po BLIK sięgnęliśmy 33,7 mln razy, natomiast w całym 2018 r. Polacy zrealizowali 91 mln transakcji, tj. 3-krotnie więcej niż w roku 2017.

Z transakcji zrealizowanych w 3 ostatnich miesiącach zeszłego roku, najwięcej stanowiły transakcje zrealizowane w internecie. Drugim kanałem w którym Polacy chętnie sięgają po BLIK-a są wypłaty z bankomatu. Coraz bardziej popularne są przelewy na telefon z wykorzystaniem BLIK-a oraz płatności dokonywane w terminalach płatniczych.

Niebawem BLIK-iem będzie można płacić również poza granicami naszego kraju. Użytkownicy otrzymają również kolejną innowacyjną funkcje BLIK-a, tj. płatności powtarzalne, czyli możliwość opłacenia subskrypcji za usługi.

Więcej tutaj.

  1. Nowa usługa fiskusa: Twój e-pit.

15 lutego została udostępniona nowa usługa, która ma nas odciążyć w zakresie samodzielnego złożenia zeznania podatkowego. Na podstawie zebranych informacji fiskus przygotował dla osób rozliczającej się na PIT-37 lub PIT-38 wypełniony formularz rozliczenia.

Znajdziesz go tutaj.

W ramach usługi Twój e-PIT będzie możliwość rozliczenia się w sposób preferencyjny ze współmałżonkiem. Podatnik, który wybiera usługę Twój e-PIT jako sposób na rozliczenie za 2018 r. i nie chce skorzystać z ulg czy odliczeń innych poza ulgą na dzieci ani dokonać innych zmian nie musi się logować i akceptować zeznania. Wówczas 30 kwietnia takie automatycznie przygotowane rozliczenie zostanie uznane za złożone. Podatnik zostanie o tym powiadomiony przez urząd skarbowy.

Więcej tutaj.

  1. J.P. Morgan Chase z własną kryptowalutą

W połowie lutego jeden z największych banków świata ujawnił, że stworzył własną kryptowalutę JPM Coin. Może mieć to olbrzymie znaczenie dla całego systemu bankowego.

Kryptowaluta banku zyska trzy zastosowania. Będą to płatności dla dużych, korporacyjnych klientów, a także transakcje na papierach wartościowych oraz usługi skarbowe dla największych klientów banku. Klienci indywidualni prawdopodobnie nigdy nie będą mieli z nią do czynienia.

Więcej tutaj.

  1. Co studenci myślą o obecnym rynku pracy?

Pracuj.pl przepytał studentów między innymi o to, jak oceniają swoje przygotowanie do pracy? Czego oczekują od pracodawców? Co w życiu zawodowym jest dla nich najważniejsze?

Oto niektóre wyniki:

• 38% badanych uważa, że studia nie przygotowały ich do poszukiwania pracy,
• Zadowolonych z odebranego na uczelni przygotowania jest 33% ankietowanych,
• 76% studentów ma zamiar rozwijać się zawodowo zgodnie z obranym kierunkiem studiów,
• Aż 82% badanych przez Pracuj.pl studentów i absolwentów uważa, że warto odbywać w trakcie studiów staże i praktyki,
• Blisko połowa (łącznie 44%) chciałaby pracować w międzynarodowej korporacji lub dużej ogólnopolskiej organizacji,
• co trzeci preferowałby zatrudnienie w małej firmie liczącej do 50 osób lub startupie (łącznie 32%),
• 67% badanych jako istotne w pracy wskazało na odpowiednie zarobki, jednak niewiele mniej wskazało możliwości rozwoju zawodowego (59%) oraz dobrą atmosferę (58%),
• 77% studentów i absolwentów za ważny wyróżnik idealnego pracodawcy uważa dawanie pracownikom możliwości rozwoju i szkolenia się,
• 50% studentów i absolwentów postrzega pracę ją jako środek do realizacji pasji pozazawodowych.

Więcej tutaj.

  1. Zakupy online w 2018 r. w Polsce

Na koniec 2018 r. w Polsce funkcjonowało prawie 31 tys. sklepów internetowych, co oznacza względem roku poprzedniego wzrost o 6,1%. Oto kilka informacji dotyczących naszych zakupów przez internet:

• okresem, w którym Polacy najczęściej dokonują zakupów online, jest czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia,
• Na drugim miejscu pod względem wielkości sprzedaży uplasował się Cyber Monday, a na trzecim – Black Friday,
• Polacy najchętniej dokonują zakupów online w niedzielę i poniedziałek, a najrzadziej kupują w piątek i sobotę,
• Polacy najwięcej pieniędzy wydają w sklepach internetowych na odzież i dodatki, prezenty, zabawki oraz produkty dla dzieci,
• połowa społeczeństwa kupuje online raz lub dwa razy w miesiącu, natomiast jedynie 16% robi to przynajmniej raz w tygodniu,
• 98% młodych Polaków (18-24 lata) robi zakupy w e-sklepach co najmniej raz na pół roku.

Więcej tutaj.

[fb_button]

Dodaj komentarz

Close Menu