Edukacyjny przegląd finansowy #08 – marzec 2019

Edukacyjny przegląd finansowy #08 – marzec 2019

Pierwszego dnia miesiąca publikuję wpis, w którym zbieram dla Ciebie ciekawe i ważne linki oraz krótkie streszczenie najważniejszych wydarzeń w finansach i/lub gospodarce z poprzedniego miesiąca, które z mojego punktu widzenia, mogą mieć wpływ na Twoją wiedzę finansową. Wiesz… chodzi mi o to, żeby być na bieżąco z wydarzeniami lub finansowymi trendami. Zależy mi, aby przytaczać tu nie tylko linki i wydarzenia, które miały miejsce w danym miesiącu, ale dodatkowo okraszać je w krótkie edukacyjne wyjaśnienia. Mam nadzieję, że ten cykl przypadnie Ci do gustu.

Jeśli zechcesz, o nowych wpisach mogę przypominać Ci mailowo. Wystarczy zapisać się na newsletter. W prezencie i podziękowaniu odbierzesz darmowego ebooka, o tym w jaki sposób wprowadzić swoje dziecko w meandry domowego budżetu.A teraz przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń ze świata pieniędzy i nie tylko – z marca.

  1. Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości 2019

27 marca odbyła się trzecia edycja, trzecie coroczne najważniejsze w Polsce forum dyskusji, wymiany doświadczeń podmiotów i osób odpowiedzialnych i zaangażowanych w edukację finansową i ekonomiczną.

Spotkanie, na którym nie mogło zabraknąć również mnie, miało szczególne dla mnie znaczenie. Po pierwsze, zostałem zaproszony do wystąpienia w roli uczestnika jednej z debat dotyczącej wyzwań edukacji finansowej i przedsiębiorczości ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa obowiązkowego. Było to dla mnie duże wyróżnienie, zaszczyt i przyjemność uczestnictwa.

Po drugie, jako wolontariusz w projekcie Bakcyl, zostałem nagrodzony dyplomem za swoją aktywność w prowadzeniu lekcji o finansach dla młodzieży w 2018 r. Cieszę się ogromnie. To miłe uczucie zostać zauważonym i docenionym. To również duża dawka motywacji do kolejnych działań.

Dokąd zmierza edukacja finansowa w Polsce i jak wyglądał przebieg kongresu, możesz przeczytać tutaj.

  1. Wzrost inflacji. Wyższe ceny paliw.

Inflacja CPI (consumer price index) w marcu wyniosła 1,7 proc. rdr. wobec 1,2 proc. w lutym 2019 roku. Analitycy spodziewali się wzrostu do 1,6 proc.

W marcu GUS odnotował wzrost cen paliw o 7,3 proc. rdr, żywności i napojów bezalkoholowych o 2,6 proc., a także spadek cen nośników energii o 1,3 proc.

inflacja

Inflacja – proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego.

Przyczyny inflacji:

• nadmierne zwiększanie podaży pieniądza poprzez jego emisję przez bank centralny lub kreację w bankach komercyjnych,
• niespodziewany i gwałtowny wzrost kosztów produkcyjnych (np. surowców), który prowadzi do ograniczenia zagregowanej podaży,
• wzrost zagregowanego popytu w gospodarce,
• niezrównoważony budżet państwa (wydatki z budżetu przewyższają wpływy),
(źródło: Wikipedia).

Więcej tutaj.

  1. Coraz więcej Polaków oszczędza w IKE i IKZE.

W 2018 r. 230 tys. Polaków wpłaciło swoje oszczędności na IKZE (o 16% więcej niż w 2017 r.), a 336 tys. osób zdecydowało się na wpłatę środków na IKE.

IKZE oraz IKE to rozwiązania, które poza gromadzeniem kapitału, dają również możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Każdy samodzielnie może wybrać czy chce regularnie przelewać pieniądze, czy może preferuje jednorazową wpłatę do określonego limitu. W 2018 roku limit wpłat na IKZE wynosił 5 331,60 zł, a w przypadku IKE było to aż 13 329 zł.

Zaletą obu produktów jest optymalizacja podatkowa. W przypadku IKZE, na ulgę nie trzeba czekać do emerytury. Wpłacone w danym roku kalendarzowym kwoty można odpisać od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym PIT (w zasadzie jest to obok ulgi na dzieci najbardziej popularne odliczenie). W 2018 roku można było z tego tytułu uzyskać zwrot podatku w wysokości nawet do 1 706 zł (osoby rozliczające się według 32 proc. podatku), do 1 013 zł (dla osób rozliczających się według podatku liniowego) lub do 959 zł (dla osób rozliczających się według 18% podatku).

Więcej tutaj.

  1. Nadciąga rewolucja w usługach bankowych.

15 marca 2019 r. polskie banki otworzyły środowiska testowe przygotowane dla podmiotów trzecich (TPP) w ramach wdrażania w życie unijnej dyrektywy PSD2. Uprawnione podmioty, którym banki zgodnie z regulacją mają zapewnić możliwość korzystania z danych swoich klientów, sprawdzą sprawność intefejsów API. Produkcyjnie będą mogły korzystać z nich od 14 września 2019 roku. Otwarta bankowość oznacza ostrą walkę o lojalność klientów z fintechami, a także między samymi bankami.

Od 14 września, w ramach otwartej bankowości, podmioty trzecie za zgodą klientów zyskają nie tylko wgląd w ich rachunki w bankach, ale również możliwość inicjowania oraz realizowania płatności w ich imieniu. Można zatem powiedzieć, że 14 września br. dane bankowe po raz pierwszy w historii opuszczą banki i stanie się to w pełnym majestacie prawa. Podmioty trzecie (TPP) będą musiały chronić tajemnicę bankową klientów analogicznie, jak tradycyjne instytucje finansowe.

Więcej tutaj.

  1. Zakupy online coraz częściej przez smartfona.

2/3 wszystkich wizyt w e-sklepach stanowią wejścia z poziomu smartfonów i tabletów. W momencie, gdy kupujący finalizuje transakcję, proporcja ta odwraca się na korzyść komputerów. Tak jednak czy inaczej, udział kanału mobile ciągle rośnie, a trend ten szczególnie uwydatnia się w przypadku sklepów odzieżowych.

Część mobilnych zakupów pochodzi prosto z przymierzalni w tradycyjnych sklepach. Klienci po sprawdzeniu, czy nowe ubranie dobrze leży, wyciągają telefon i upewniają się, czy nie znajdą tego samego towaru taniej w sieci. Gdy im się to udaje, tylko kilka stuknięć dzieli ich od zakupu.

Więcej tutaj.

  1. 30% Polaków nie wie co to jest phishing.


Phising to – najogólniej rzecz ujmując – dość wyrafinowana metoda oszustwa internetowego, której celem jest wyłudzenie od ofiary jej poufnych danych. W ten sposób cyberprzestępcy zyskują dostęp do numerów kart debetowych i kredytowych, loginów do bankowości internetowej czy też innych informacji, które stają się dla nich furtką do kradzieży pieniędzy. Phishing w bankowości najczęściej przybiera postać spamu rozsyłanego na adresy e-mail.

Internetowi złodzieje rozsyłają zainfekowane maile i smsy, licząc, że ich adresaci niczego się nie domyślą. I często tak jest, ponieważ przesyłki łudząco przypominają prawdziwe wiadomości, jak np. wezwanie do zapłaty faktury za telefon czy usługę. Nazwa nadawcy również wydaje się identyczna z nazwą operatora lub innej znanej firmy. Wiadomość zawiera jednak niebezpieczny link, który kieruje na fikcyjną stronę logowania banku. Jest ona zazwyczaj niemal identyczna z oryginalną, różni się jednak kilkoma ważnymi szczegółami. Nieświadomy internauta wprowadzając na takiej stronie dane do logowania, przekazuje je oszustom, którzy wykorzystują je do zalogowania się na prawdziwej stronie banku. Zlecają wtedy przelew lub inną operację, a na komputerze internauty pojawia się niestandardowe okno z prośbą o potwierdzenie logowania hasłem sms. Jeśli wprowadzi kod otrzymany smsem, nie zapoznając się z jego treścią – oszust zatwierdzi operację, wyprowadzając tym samym środki z rachunku.

Więcej tutaj.

  1. 500 plus na pierwsze dziecko.

Zapowiedziane przez rządzących rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko to temat szeroko dyskutowany i dzielący społeczeństwo. Wprawdzie 53% ocenia go jako sprawiedliwy społecznie, ale jednocześnie większość uważa, że nie jest w porządku wobec braku pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli oraz podniesienie świadczeń dla niepełnosprawnych (61%). Za niesprawiedliwy badani uważają również fakt, że wypłaty obejmą również te rodziny, które wolą utrzymywać się z zasiłków niż podjąć pracę (68%).

Więcej tutaj.

  1. Brexit

Marzec przyniósł kolejne zawirowania w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 29 marca Izba Gmin większością głosów po raz trzeci odrzuciła 585-stronicową umowę z Unią Europejską ws. wyjścia ze Wspólnoty. Jest to równoznaczne z opuszczeniem UE bez umowy 12 kwietnia o godz. 23.00 czasu lokalnego.

Jakie rodzi to konsekwencje?

Spodziewany jest spadek wartości funta o blisko 11 procent, przywrócenie kontroli celnej i konieczności posiadania paszportu przy przekraczaniu granicy, utrudnienia dla firm transportowych i przywrócenie ograniczeń w dostępie do brytyjskiego rynku pracy. Z uwagi na to, że Wielka Brytania jest drugim pod względem wielkości odbiorcą polskiej żywności oraz na konieczność wprowadzenia stawek celnych zgodnych z taryfami WTO, znaczne perturbacje dotkną polskich producentów i dostawców mięsa, przetworów mięsnych i produktów mleczarskich na rynek brytyjski; może to spowodować utratę w Polsce 65 tys. miejsc pracy. Wydłużeniu i podrożeniu ulegnie przewóz towarów z i na kontynent, co może zakłócić zaopatrzenie Wielkiej Brytanii w żywność i leki. Reakcją brytyjskich sieci spożywczych na tę ewentualność stało się gromadzenie zapasów produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Również rząd rozpoczął przygotowania do operacji „Yellowhammer”, czyli zestawu działań, mających zapobiec chaosowi w razie brexitu bez żadnej umowy. Jednakże według „Guardiana”, który w marcu 2019 opublikował rządowe dokumenty, stan przygotowań jest katastrofalnie niewystarczający, a Wielkiej Brytanii grożą wielomiesięczne problemy na granicach, w transporcie i zaopatrzeniu ludności w żywność i leki.

Więcej o konsekwencjach tutaj.

  1. Pensje Polaków mają wzrosnąć o 140%.

Z opracowanego przez PwC raportu „International Wage Projections” wynika, że do 2040 roku pensje w naszym kraju wzrosną o 140%, osiągając tym samym poziom 71% wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii.

Spośród 21 państw przebadanych przez brytyjskich ekonomistów z PwC, nasz kraj pod względem dynamiki wzrostu pensji znalazł się na wysokiej, 5. pozycji. Jednak niestety, będzie trzeba na nią chwilę poczekać.

Aktualnie aż 40 proc. z nas deklaruje brak środków zapewniających dostateczny poziom życia. Niezadowolenie budzi nie tylko wysokość pensji, ale również rosnące wydatki i – w efekcie – stan budżetu domowego na koniec miesiąca, gdy zapłacimy już wszystkie rachunki i dokonamy najpotrzebniejszych zakupów.

A comiesięczne opłaty nie są małe. Na przestrzeni ostatnich trzech lat rachunki za wodę wzrosły o 56 proc., energia elektryczna podrożała o 65 proc., gaz podskoczył o 73 proc., a wywozu nieczystości jest niemal dwukrotnie droższy (93 proc.). Jednak niechlubne pierwsze miejsce na tej liście zajmują rachunki za energię cieplną – są one wyższe o 188 proc. w stosunku do 2015 r.

Więcej tutaj.

  1. ”Piątka Kaczyńskiego”

Trzynasta emerytura, likwidacja PIT dla osób do 26. roku życia i obniżenie PIT-u pracowniczego do 17 proc., 500 plus na pierwsze dziecko, zwiększenie kwoty wolnej od podatku i przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych to elementy ogłoszonego na konwencji PiS pod koniec lutego pakietu socjalnego, tzw. „piątki Kaczyńskiego”.

Zestaw obietnic PiS to obciążenie państwowej kasy rzędu 40 mld zł. Zdaniem ekonomistów te wydatki z czasem będą coraz bardziej ciążyć budżetowi.

Większość elementów powyższego planu generuje koszty i wydatki. Przykładem jest jednorazowa wypłata dla emerytów, oczywiście pożądana społecznie, bo przecież jest to ta grupa, która tych środków ma niewiele. Pytanie brzmi, dlaczego najpierw pobieramy od nich PIT, a potem oddajemy im te środki? Przecież, gdyby zlikwidować PIT od emerytur, to w kieszeni emerytów i rencistów pozostałoby dużo więcej. Nie 1,1 tys. zł, tylko ponad 2,5 tys. zł, zakładając najniższą emeryturę.

Więcej tutaj.

[fb_button]

Dodaj komentarz

Close Menu