Ekologia i finanse

Ekologia i finanse

Zmiany klimatyczne postępują, a my doświadczamy coraz częściej wszelkich anomalii pogodowych. Eksperci ostrzegają, że rosnąca temperatura będzie miała negatywny wpływ na życie ludzi i naturę.

Im bardziej jestem świadomy zmian, które nas czekają, tym bardziej chciałbym mieć realny wpływ na poprawę tej sytuacji.

Dziś odpowiedzialność za swoje działania powinniśmy rozpatrywać nie tylko w kontekście ich wpływu na wąskie grono otaczających nas osób, ale także wobec szerszej grupy pozostałej społeczności. W dobie powszechnej konsumpcji i w ciągłej pogoni i rywalizacji z innymi, trudno jest powiedzieć stop i zmienić nawyki mas. Ale od czegoś trzeba zacząć. A najłatwiej od siebie.

Jaki to ma związek z finansami?

Ano taki, że nadmierna nasza konsumpcja (a więc wydawanie), pobudza produkcję. Produkcja wymaga zużycia ton produktów, wymaga ich przetworzenia i dużych pokładów energii, która powoduje zmiany klimatyczne (wzrost temperatury, smog).

Minimalizm i zmiana nawyków żywieniowych – to są obszary, które każdy z nas może powoli wprowadzać do swojego życia i które mogą realnie zatrzymać ten negatywny trend. I to z korzyścią dla naszych portfeli.

Kupowanie tylko tego co potrzebne i najmniej przetworzone może przyczynić się do poprawy stanu naszych finansów i naszego środowiska. To wymaga większej świadomości, wiedzy społeczeństwa, zmiany nawyków itd. Wielu firmom byłoby to nie na rękę. Chociaż są i takie (i mam wrażenie, że jest ich coraz więcej), które promują działania proekologiczne i chwała im za to.

Gdyby jeszcze całą edukację dzieci i młodzieży ukierunkować tylko na te obszary, świat byłby zdrowszy. Być może to jest bardzo naiwne myślenie i systemowe kształcenie dzieci w szkołach w tym właśnie kierunku (w trosce o nasze środowisko i klimat) nigdy nie nastąpi.

Jednak może się to zadziać na poziomie rodziny. I zamiast czekać i zastanawiać się, czy w tym kierunku cokolwiek dobrego zrobią politycy czy tęgie głowy z największych korporacji świata, warto zacząć od siebie. Nie jutro, nie dziś. TERAZ. Matka ziemia i nasze dzieci jeszcze nam za to podziękują.

Chcesz otrzymać prezenty? Zapisz się na mój newsletter i odbierz e-book o tym, jak zaangażować swojego nastolatka w meandry domowego budżetu oraz zeszyt finansowy dla młodzieży na nowy rok szkolny. 

Dodaj komentarz

Close Menu