Tato, kup mi to! Jak poradziłem sobie ze spontanicznymi prośbami 6-latka o kupienie czegoś w sklepie?

Tato, kup mi to! Jak poradziłem sobie ze spontanicznymi prośbami 6-latka o kupienie czegoś w sklepie?

Publikując ten wpis syn Bartek za pół roku skończy 6 lat. Etap złości, płaczu i histerii przy odmowie kupienia czegoś w sklepie przy okazji codziennych zakupów mam już za sobą. Nie zdarzało się to często, ale bywało. Były momenty, że ulegałem presji i w koszyku znalazła się rzecz o którą był cały raban. Starałem się jednak być konsekwentnym i odmawiać w takich sytuacjach, a w domu często tłumaczyć mu, że:

 • zakupy warto planować,
 • nie kupujemy rzeczy, których nie zaplanowaliśmy,
 • wchodząc do sklepu nie można kupić wszystkiego czego się pragnie,
 • jeżeli kupimy dzisiaj upragnioną rzecz, nie kupimy rzeczy, które mamy na liście,
 • zanim wejdziemy do sklepu ustalamy wspólnie, że dzisiaj nie kupujemy zabawek/gazet itp.

To częste tłumaczenie zapadło mu w pamięć, bo wielokrotnie w najmniej oczekiwanych dla mnie momentach powtarzał je. Do dziś mnie zaskakuje. To tylko potwierdza, że ta nauka ma sens. Mam przynajmniej taką nadzieję.

Kieszonkowe i zasady

Jeżeli chodzi o kieszonkowe do tej pory nie stosowałem żadnych ścisłych zasad. Syn zbierał i wydawał swoje pieniądze w sposób bardzo nieregularny. Akceptowałem to, choć wiedziałem, że nie może to trwać w nieskończoność. Teraz, kiedy Bartek coraz więcej wie i rozumie, postanowiliśmy wspólnie z żoną wprowadzić pewną zasadę. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, żeby ograniczyć niekontrolowane i zupełnie nieprzemyślane wydatki syna. Żeby uczył się pewnego rodzaju regularności (nawyku), która w finansach jest niezwykle ważna.

Od jakiegoś czasu wspólnie ustaliliśmy, że będziemy wypłacać synowi kieszonkowe tylko w piątki i będzie to kwota 12 zł, a on będzie mógł sobie coś kupić po wypłacie kieszonkowego.

Trwamy w postanowieniu już kilka tygodniu i jak na razie świetnie się sprawdza. Widzimy zupełnie inne podejście syna do wydawania.

Co zauważyliśmy?

 1. Syn jest fanem wszelkich kart i albumów piłkarskich. Kiedy jesteśmy w sklepie powiedzmy w poniedziałek, syn przegląda gazety lub saszetki z piłkarzami, jednak nie prosi, aby je kupić. Początkowo oczywiście chciał je kupować, ale wówczas przypominałem mu o naszej zasadzie, że będzie mógł sobie je kupić najwcześniej w piątek, kiedy otrzyma kieszonkowe,
 2. Syn czeka z niecierpliwością na piątek i uczy się odkładania przyjemności w czasie – to ważna cecha w oszczędzaniu,
 3. Jego zakupy są bardziej przemyślane i mniej spontaniczne. Przez cały tydzień w jego głowie pojawiają się różne pomysły, na co przeznaczyć kieszonkowe. Zapewne po swojemu, w jakiś sposób analizuje swoje wybory, o których nam opowiada. To dla nas niezwykle ważne.
 4. Wspólnie z żoną podkreślamy, że po wypłacie kieszonkowego nie musi od razu wydawać wszystkiego. Tutaj akurat jest jeszcze trochę do zrobienia, bo aktualnie nie zdarzyło się tak, że otrzymane kieszonkowe, choć w części syn odłożył na później. Odłożone w swojej skarbonce ma jedynie pieniądze otrzymane od dziadków,
 5. Zdarzyła się też taka sytuacja, że syn poprosił nas o wypłatę nieco większej kwoty niż 12 zł. Zgodziliśmy się, ale pod warunkiem, że w kolejnym tygodniu kieszonkowego nie będzie. Trochę się tego obawialiśmy, że to się nie sprawdzi, jednak o dziwo, w kolejny piątek syn nie poprosił o pieniądze. Z drugiej strony w trakcie tygodnia przypominaliśmy mu, że w najbliższy piątek wypłaty nie będzie. Zadziałało.
 6. Z naszego rodzicielskiego punktu widzenia wprowadzenie tej zasady spowodowało, że wydajemy mniej na zachcianki/potrzeby syna niż wcześniej,

I tym oto sposobem, nie zdarza się już praktycznie sytuacja, w której Bartek prosi nas o kupienie czegoś w sklepie w sposób niekontrolowany.

fiszkiKonkurs

Jestem bardzo ciekawy, czy Ty również wprowadziłaś ostatnio jakieś zasady lub zmiany jeśli chodzi o edukację finansową Twojego dziecka i czy się sprawdzają. Pochwal się proszę w komentarzu.

Dla 5 osób, których komentarze spodobają mi się najbardziej wyślę pod wskazany adres (w Polsce) finansowe fiszki, które przygotował Radek Budnicki, autor podcastu „Po ludzku o pieniądzach

Na komentarze w ramach powyższego konkursu czekam do 10.02.2019 r. do końca dnia. Zapraszam do udziału.

Dodaj komentarz

Close Menu