Książki o edukacji finansowej i ekonomii – dla dzieci, młodzieży i ich rodziców.

Książki o edukacji finansowej i ekonomii – dla dzieci, młodzieży i ich rodziców.

Jeśli szukasz książek o edukacji finansowej i ekonomii dla dzieci, młodzieży i ich rodziców, to dobrze trafiłeś. Brakowało mi takiego miejsca w sieci, które zbierałoby tego typu materiały w jednym miejscu, dlatego stworzyłem je sobie sam  🙂 . Lista zawiera książki uporządkowane według wieku dziecka, zaczynając od tych dla najmłodszych, następnie dla nieco starszych, a kończąc na książkach dla rodziców, którzy chcieliby edukować finansowo swoje dzieci, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać, potrzebują motywacji lub odrobiny inspiracji. Dodatkowo przy każdej książce umieściłem linki, które kierują bezpośrednio do sklepów. Jeżeli zdecydujesz się zakupić jakąś książkę po kliknięciu na link, ja otrzymam za to niewielką prowizję. Zadowoleni będą więc wszyscy: autor, sprzedawca, Ty, Twoje dziecko, no i ja  🙂 .

Listę książek będę aktualizował. Jeżeli znasz jeszcze jakieś inne pozycje w temacie edukacji finansowej dzieci i młodzieży, które nie znalazły się w poniższej liście, daj znać w komentarzu, wówczas dodam je do zestawienia.

Pstryk! Jak oszczędzać energię?

pstrykDla kogo: 4-6 lat

Rok wydania: 2010

Liczba stron: 36

Opis: Ludzie potrzebują na co dzień wielu urządzeń wymagających elektryczności. Jednak jej wytwarzanie nie jest łatwe.

Z tej książki dowiesz się, skąd pochodzi energia i jak się ją przetwarza. Nauczysz się także, jak unikać jej marnowania.

Książka z  edukacyjnej serii dla dzieci (5+) , ich rodziców i nauczycieli o tematyce ekologicznej Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami! , jedynej tego typu serii na polskim rynku wydawniczym. W ciekawy i przystępny sposób, łącząc wiedzę o otaczającym nas świecie z zabawą, uczy dzieci szacunku do natury. Pomaga rodzicom i nauczycielom kształtować proekologiczne postawy dzieci i wprowadzać zasady nowoczesnej ekologii w życiu codziennym.

 

Finansowe wiersze, twoje kroki pierwsze

finansowewierszeDla kogo: 4-10 lat

Opis: Książka zawiera 24 rymowane wiersze i zadania angażujące dzieci i rodziców do wspólnej nauki przez zabawę. Zerknij na stronę: http://www.finansowewiersze.pl/ . Tutaj możesz kupić książkę i przeczytać o niej nieco więcej.

Oto jedna z opinii na temat książki:

Ciekawa pozycja dla najmłodszych w sposób przystępny wprowadzająca w zagadnienia związane z finansami. Dziecko ma możliwość zapoznania się z kwestia oszczędzania, zarabiania. Ciekawa pozycja również dla rodziców, którzy po przeczytaniu będą mieli ułatwione zadanie jak rozmawiać i tłumaczyć swoim pociechom jak istotny w życiu codziennym jest pieniądz i zagadnienia z nim związane. 

 

Basia i pieniądze

basiaDla kogo: 5-6 lat

Rok wydania: 2011

Liczba stron: 24

Opis: To zabawna historia mamy i trójki dzieci, która wybrała się do sklepu na zakupy. Przygody Basi poszerzają wiedzę dziecka, pomagają mu zrozumieć otaczający go świat, pokazują jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Książkę zdecydowanie polecam. U mnie w domu czytana była wielokrotnie na dobranoc.

 

Mądre oszczędzanie

madreoszczedzanieDla kogo: 5-7 lat

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 32

Opis: Książeczka obok pouczającej historii z życia australijskich zwierząt, zawiera przewodnik dla rodziców i wychowawców, w którym znajdują się pytania nawiązujące do tytułu. Pozwolą one dziecku zrozumieć, że wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania jest jedną z bardzo ważnych kompetencji życiowych.

 

Czy muszę pracować, czyli po co komu pieniądze?

czymuszepracowacDla kogo: 5-8 lat

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 44

Opis: W domu rodziny Wójcików zapanowała nieopisana radość w związku z awansem taty, a co za tym idzie także z podwyżką. Każdy z członków rodziny planuje, na co wyda pieniądze, których jeszcze nie ma. I każdy ma inny pomysł. Rodzi to mnóstwo zamieszania oraz pytań. Czy wszystko można wycenić? Kto ustala jaką wartość ma pieniądz? Czy dla każdego taką samą?

Zabawną historię finansowych perypetii rodziny Wójcików uzupełnią przystępne objaśnienia, zabawne rysunki i ciekawostki.

 

Julek i dziura w budżecie

julekDla kogo: 5-8 lat

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 112

Opis: To lekka i humorystyczna książka, która stanie się dla dziecka jego pierwszy przewodnikiem po świecie finansów osobistych. Nie jest to jednak kolejny słownik pojęć związanych z finansami. „Julek” to przede wszystkim wciągająca opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności i problemach, z którymi młodzi czytelnicy spotykają się na co dzień (jak choćby zazdrość w szkole). Zaprzyjaźniając się z ośmioletnim Julkiem, jego przyjaciółką Dusią i ukochaną szczurzycą Ratką, dzieci dowiedzą się więcej o wartości pieniądza, planowaniu wydatków, oszczędzaniu czy odróżnianiu potrzeb od zachcianek. Poznają pojęcia takie jak rata kredytu, budżet domowy, wolny rynek, popyt i podaż.

Więcej tutaj: https://julekidziurawbudzecie.pl/

 

Pestka Drops Cukierek. Liczby kultury

pestkaDla kogo: 7-11 lat

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 120

Opis: Autor opowiada historię ludzi biednych i zniewolonych, choć nie zostawia czytelnika w tym smutnym świecie. Pokazuje, na przykładzie rodzeństwa z zimnej krainy, jak można zmieniać coś, co wydaje się beznadziejnie niezmienne, nawet gdy jest się tylko dzieckiem. Nie bohatersko, jak baśniowi rycerze w lśniących zbrojach, ale delikatnie, małymi kroczkami, bardziej wskazówkami niż zdecydowanymi decyzjami. A kiedy akcja przyspiesza, gdy wydaje się, że jednak będzie bitwa i szczęk oręża, autor pokazuje, jak zamiast agresji i siły użyć świeżo odzyskanego przez mieszkańców wioski poczucia humoru.

Równolegle z narracją na marginesach tekstu pojawiają się komentarze, w których Ryszard Petru w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia pojęcia ekonomiczne.

 

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela

zaskórniakiDla kogo: 8-13 lat

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 228

Opis: Autor książki Grzegorz Kasdepke wyjaśnia wszelkie pojęcia ekonomiczne dla najmłodszych czytelników, opisując wizytę w zoo i cyrku Dziwnych Stworów Ekonomicznych. Czy podaż i popyt to bliźniacy? Czy Fiskus to imię psa? Manko? Procenty? Zaskórniaki? Waluty? Barwny świat zabawnych opowiastek zamieszkują różne dziwadła, które można zobaczyć dzięki świetnym ilustracjom. Wszelkie ekonomiczne zagadki komentarzami opatrzył ekonomista i polityk Ryszard Petru.

Kapitalizm dla nastolatków, czyli jak zostać młodym przedsiębiorcą

kapitalizmDla kogo: 9-14 lat

Rok wydania: 2011

Liczba stron: 180

Opis: Książka Karla Hessa mówi o podstawowych kwestiach, jak praca czy pieniądze, ale także w najbardziej przystępny sposób o giełdzie, podatkach czy konieczności przestrzegania przepisów. Zawiera też liczne przykłady działalności biznesowej prowadzonej przez nastolatków – dzieci 9- czy 14-letnie. Czy w tym wieku nastu lat zostać przedsiębiorcą? Niemożliwe? A jednak. W książce autor podaje przykłady ludzi z krwi i kości, którym się to udało. Przedstawia w jaki sposób zacząć, co zrobić, czego się wystrzegać. Książka jest poradnikiem dla młodzieży (i nie tylko) jak zabrać się za biznes, ale też przewodnikiem po ekonomii gospodarczej.

Ucieczka z wyścigu szczurów (komiks)

Dla kogo: 9-14 lat

Rok wydania: 2005

Liczba stron: 64

Opis wydawcy: To nie jest kolejny, zwyczajny komiks służący tylko i wyłącznie rozrywce. Forma komiksu jest tylko pretekstem do przekazania dzieciom wiedzy o pieniądzach, zarabianiu i tworzeniu aktywów. Nigdy nie jest się za młodym na start w świecie finansów! Im wcześniej dziecko rozpocznie swoją podróż ku finansowej niezależności, tym większe są szanse na jej powodzenie. Autorzy Bogatego ojca znaleźli nową drogę, aby uczyć poprzez zabawę! Ucieczka z wyścigu szczurów jest pierwszym komiksem w serii Bogaty ojciec. Bohaterowie komiksu, posługując się prostym językiem, wyjaśniają wiele trudnych zagadnień i pojęć finansowych w ciekawy, zrozumiały i zabawny sposób. Książka przekazuje informacje o tym, jak kształtować myślenie, by rozwinąć finansową inteligencję u dzieci i młodzieży

Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność

Dla kogo: 9-16 lat

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 208

Opis wydawcy: IRENA SENDLEROWA, PAPIEŻ FRANCISZEK, JOANNA D’ARC, JAN CHRISTIAN ANDERSEN, WHOOPI GOLDBERG, ANDREA BOCELLI, BJÖRK, ANDY WARHOL …. i ponad 100 innych nieprzeciętnych osób, które odważyły się żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami i walczyć o swoje marzenia!
Po światowym sukcesie Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi, Ben Brooks postanowił przedstawić wspaniałe kobiety i wyjątkowych mężczyzn jako inspirację dla dziewczynek i chłopców poszukujących wzorców i swojego miejsca we współczesnym świecie. To niezwykłe historie tak sławnych, jak i mniej znanych osób, pionierów i geniuszy, z których każdy na swój sposób przełamuje schematy, kruszy bariery, wytycza nowe ścieżki i niestrudzenie wprowadza w życie swoje idee, pomimo obiektywnych trudności czy niezrozumienia społecznego. Ta wyjątkowa lektura pokazuje na przykładach, że warto bronić wyznawanych wartości i konsekwentnie realizować cele. Historie w książce przekonują, że każdy jest wyjątkowy, a świat docenia indywidualistów! To pochwała wrażliwości, siły wewnętrznej, pomysłowości, wytrwałości i wiary w siebie oraz wartości, które warto zaszczepić już w dzieciństwie. Ta pięknie ilustrowana i inspirująca książka o pasjonujących historiach niesamowitych ludzi, zachwyci każde dziecko i doda mu odwagi, by być sobą i zmieniać świat na lepsze.

Moje pierwsze kieszonkowe

mojekieszonkoweDla kogo: 9-14 lat

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 168

Opis: Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko nie było finansowym fajtłapą, ryzykantem lub utracjuszem, od najmłodszych lat powinieneś uczyć je oszczędności, liczenia pieniędzy i właściwego do nich podejścia. A także tego, że pieniądze są jak lekarstwo – jeśli są właściwie używane, to przynoszą korzyści, a jeśli źle – mogą tylko zaszkodzić. W książce m.in. takie tematy jak:

Jak bezpiecznie zarządzać kasą przez internet? Kieszonkowe w… smartfonie Fejsbuki, bitcoiny i nowe formy kieszonkowego. Allegro i inne e-shopy, czyli jak najlepiej płacić w sieci. Pierwsza praca, pierwszy zarobek. Domowy budżet. ABC lokowania oszczędności

Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci

rozmowyzuzyciemglowyDla kogo: 9-14 lat

Rok wydania: 2012

Liczba stron: 90

Opis: Rozmowy z użyciem głowy w barwny sposób opisują znaczenie podstawowych pojęć z zakresu gospodarki, marketingu i ekonomii. Dzięki niej dzieci dowiedzą się, że stopa bezrobocia nie ma wpływu na rozmiar tenisówek, monopol to nie tylko sklep za rogiem, a gracz na giełdzie nie musi być sportowcem.

 

Pieniądze nie rosną na drzewach

pieniadzenierosnaDla kogo: 9-14 lat

Rok wydania: 2012

Liczba stron: 48

Opis: Humorystyczny poradnik podpowiada między innymi, jak oszacować swoje wydatki, ułożyć i zrealizować plan finansowy, oszczędzać i zarządzać oszczędnościami, umiejętnie unikać pułapek kredytowych czy założyć konto bankowe. Wszystkie pojęcia i zagadnienia opisano tu zrozumiałym językiem i poparto przykładami z życia nastolatka. Zdobytą wiedzę czytelnik może usystematyzować i sprawdzić, dzięki zawartym w książce quizom. Po tej lekturze, każdy młody człowiek będzie umiał realnie ocenić i poprawić własną sytuację finansową, i to bez wyciągania pieniędzy z portfela rodziców!

 

Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią

ekonomiaczyliDla kogo: 10-13 lat

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 144

Opis:

Książka udziela odpowiedzi m.in. na takie pytania jak: Skąd się biorą pieniądze i czemu wciąż jest ich za mało? Dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej? Do czego państwu potrzebny jest budżet? Po co nam podatki i dlaczego musimy je płacić? Dlaczego gospodarka raz się rozwija, a raz nie? Co robić, gdy w skarbonce albo w portfelu widać dno? Czy fajnie jest mieć własną firmę?

Solidna dawka wiedzy o podstawowych i nieco bardziej zaawansowanych zjawiskach gospodarczych, przekazana w prosty sposób z rysunkami i z humorem.

Świat pieniądza

swiatpieniadzaDla kogo: 10-14 lat

Rok wydania:

Liczba stron: 144

Opis: Przewodnik po ekonomii, marketingu i współczesnym kapitalizmie dla dzieci. Książka odpowiada na takie pytania jak: Co to jest pieniądz? Dlaczego pracujemy? Jak poruszać się po dżungli wolnego rynku? Czy pieniądz łączy, czy dzieli? Dlaczego jedne narody są bogate, a inne biedne? Po co państwu twoje pieniądze?

Zerknij tu: http://bullerbyn.com.pl/produkt/swiat-pieniadza/

 

Bankructwo małego Dżeka

bankructwodzekaDla kogo: 12-16 lat

Rok wydania: 2012

Liczba stron: 232

Opis: Opowieść pokazująca młodym czytelnikom, jak gospodarować pieniędzmi. Opublikowana po raz pierwszy w 1924 roku, pozostała aktualna aż do dziś. Jest doskonałym, przystępnym wprowadzeniem do pierwszych lekcji przedsiębiorczości. W meandry współczesnej oraz ówczesnej ekonomii wprowadza czytelników wstęp Jerzego Hausnera.

Dżek Fulton, uczeń trzeciej klasy szkoły powszechnej, podejmuje się bardzo ryzykownego zadania: prowadzenia szkolnej kooperatywy, mimo że taką działalność prowadzą zazwyczaj starsi. Jego sukcesy i porażki, opisane z punktu widzenia dziecka poznającego świat ekonomii, to uniwersalna, przystępna lekcja praktycznych zasad przedsiębiorczości.

Dżek marzy, by zostać kupcem, i do spraw finansowych podchodzi ze wzruszającą powagą. Uczy się, co to kredyt, rabat, ubezpieczenie, ryzyko, jak kupować towar oferowany klientom i jak prowadzić rachunki. Jego etos i oddanie wzbudzają podziw zarówno wśród nauczycieli, jak i doświadczonych kupców, którzy wspierają Dżeka w jego poczynaniach. Czy chłopcu uda się uniknąć bankructwa?

 

Bank taty. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej

banktatyDla kogo: Dla rodziców

Rok wydania: 2005

Liczba stron: 150

Opis:  „Bank Taty…” Davida Owena to pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, który chciałby nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej. Krótki, konkretny zestaw porad i praktycznych przykładów jak zachęcić dziecko do oszczędzania, jak wprowadzić w świat inwestycji lub jakich wartości związanych z pieniędzmi warto uczyć.

Książkę opisałem w tym artykule: https://stomonet.pl/bank-taty/

Pieniądze nie spadają z nieba. Jak uczyć dziecko obchodzenia się z pieniędzmi?

pieniadzeniespadajaDla kogo: Dla rodziców

Rok wydania: 201

Liczba stron: 208

Opis: Badania wykazują, że młodzi ludzie decydują o znaczących kwotach, wydawanych przez rodziców. Producenci inwestują w reklamę swoich produktów i dokładają wszelkich starań, aby zdobyć zainteresowanie najmłodszego pokolenia. Musimy nauczyć nasze dzieci rozpoznawać triki i wyrafinowane metody działania przemysłu reklamowego, aby przygotować młodzież do mądrego odbioru konsumpcyjnej rzeczywistości.

Mądre bogate dziecko. Pobudź finansową inteligencję swojego dziecka!

madrebogatedzieckoDla kogo: Dla rodziców

Rok wydania: 2003

Liczba stron: 292

Opis: Książkę napisano dla rodziców, którzy doceniają edukację, chcą umożliwić swojemu dziecku życiowy start i chcą odegrać aktywną rolę, udostępniając mu wiedzę o pieniądzach.

W epoce informacyjnej dobre wykształcenie jest o wiele ważniejsze aniżeli miało to miejsce w przeszłości. Jednakże obecny system edukacyjny nie dostarcza informacji, której potrzebuje Twoje dziecko. Książkę tę przygotowano w taki sposób, aby wypełniała istniejące luki. Ma ona za zadanie zainspirować Twoje dziecko i dostarczyć mu praktycznej wiedzy z zakresu finansów, tej samej wiedzy, jaką bogaty ojciec udostępnił Robertowi Kiyosaki. Książka pokaże Ci, jak rozbudzić w Twoim dziecku zamiłowanie do nauki, używając tych samych metod, jakich używał bogaty ojciec, wspierając Roberta, aby nie rezygnował z edukacji, choć ten nie miał najlepszych ocen i wiele razy chciał przerwać naukę. Mądre, bogate dziecko otworzy drzwi, o których nawet nie wiedziałeś, że istnieją i sprawi, że rozwiniesz w swoim dziecku zrozumienie zagadnień związanych z pieniędzmi. Tych umiejętności będzie ono używało przez resztę swojego życia.

Dzieci mądre finansowo

dziecimadrefinansowoDla kogo: Dla rodziców

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 304

Opis: Dave Ramsey i jego córka, Rachel Cruze, uczą rodziców, jak wychowywać dzieci mądre finansowo w tonącym w długach świecie. W książce Dzieci mądre finansowo ekspert finansowy i autor bestselerów, Dave Ramsey, i jego córka, Rachel Cruze, dają rodzicom narzędzia niezbędne do uczenia dzieci, jak wygrywać w sferze finansów.

Dave i Rachel pokazują sensowne, zdroworozsądkowe podejście, dzięki któremu możesz zmienić swoje dziedzictwo. Rozpoczynają od podstaw, takich jak praca, wydawanie, oszczędzanie i dawanie. Następnie poruszają bardziej wymagające tematy – unikanie długów, płacenie gotówką za studia i walka z niezadowoleniem.

Za pomocą praktycznych strategii przydatnych zarówno nastolatkom, jak i małym dzieciom autorzy książki wykraczają poza zwykłe nauczanie, jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, i tłumaczą, dlaczego już dzisiaj powinieneś rozpocząć udzielanie im tych lekcji.

Książkę opisywałem tutaj: https://stomonet.pl/dzieci-madre-finansowo

Sztuka liczenia do trzech

sztukaliczeniaDla kogo: Dla rodziców

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 272

Opis: W swojej znakomicie przyjętej książce Ron Lieber podpowiada rodzicom, jak rozmawiać o finansach. Swoje teorie Lieber wykłada, jak na biznesmena przystało: logicznie i klarownie. Radzi, jak zacząć rozmowę o finansach oraz jak udzielić odpowiedzi na najtrudniejsze i najbardziej zaskakujące pytania. Przedstawia w książce ciekawą zasadę trzech słoików na wydatki (odłóż, wydaj, podaruj), traktuje też o oszczędzaniu, darmowych obowiązkach, a także o dobrych nawykach zakupowych i nagrodach za „pracę w domu”. Uczy, jak inteligentnie wydawać pieniądze, jak nauczyć dziecko dzielenia się z innymi, a także tłumaczy, dlaczego dzieci powinny pracować. Wszystko to napisane w bardzo przystępny sposób, bez naukowych wywodów.

Dodaj komentarz

Close Menu