Planszówki ekonomiczne dla całej rodziny

Planszówki ekonomiczne dla całej rodziny

Planszówki ekonomiczne to świetna rozrywka dla całej rodziny, połączona z elementami edukacyjnymi. Nie ma lepszego sposobu na przemycenie dziecku wiedzy o pieniądzach, ekonomii czy przedsiębiorczości jak właśnie przy wspólnej zabawie.

Co daje Twojemu dziecku gra w planszówki?

Same zalety. Przede wszystkim rozwija myślenie, wyobraźnię, uczy respektowania z góry określonych zasad i reguł. Spędzając czas na wspólnej grze, nie tylko wzmacniamy nasze relacje z dzieckiem, ale również umożliwiamy kształtowanie się charakteru dziecka. Uczymy go działania w grupie, panowania nad sobą, radzenia sobie z porażkami i chwilowymi niepowodzeniami. Planszówki pomagają więc hartować odporność emocjonalną dziecka a także pobudzać jego cechy przywódcze.

Oczywiście ważne jest, aby planszówka była dopasowana do wieku i poziomu jego rozwoju. Na początku warto wybrać te gry, których instrukcja nie jest złożona, żeby nie zniechęcić dziecka.

A więc jakie gry wybrać?  Moje propozycje poniżej.

Wyspa Skye

wyspaskye

Wiek: od 8 lat

Liczba graczy: 2-5 osób

Czas gry: 60 minut

W grze walczysz o dominację na Wyspie Skye. Wygrasz wtedy, gdy twój klan podbije najwięcej terytoriów i wykaże się sprytem w handlu, sprzedając np. tereny o małej użyteczności.

Na sprzedaż

nasprzedaz

Wiek: od 8 lat

Liczba graczy: 3-6 osób

Czas gry: 20 minut

„Na sprzedaż” to gra licytacyjna, bardzo prosta. Najpierw kupujesz nieruchomości, by sprzedać je z zyskiem. Zwycięstwo w grze nie jest jednak takie proste. Musisz ocenić wartość nieruchomości wystawionych na licytację, przewidywać co zrobią przeciwnicy i ostatecznie zachęcić ich do podjęcia błędnych decyzji, dzięki którym to ty zarobisz więcej.

Transformacja Marsa

transformacja marsa

Wiek: od 10 lat

Liczba graczy: 1-5 osób

Czas gry: 90-120 minut

W grze obejmujesz kontrolę nad jedną z korporacji i jako jej zarząd kupujesz karty opisujące różne projekty inwestycyjne. Będą one przyczyniać się do procesu terraformacji. Żeby wygrać musisz osiągnąć wysoki współczynnik terraformacji i zdobyć dużo punktów zwycięstwa. Do twoich celów będzie podniesienie wskaźników globalnych, jak np. podniesienie temperatury, poziomu tlenu czy liczby oceanów. Punkty zwycięstwa zdobywasz za wszystko, co przyczynia się do zwiększenia panowania ludzkości nad układem słonecznym, np. zakładanie miast, budowę infrastruktury lub ochronę środowiska.

Milionerzy i bankruci

milionerzy i bankruci

Wiek: od 10 lat

Liczba graczy: 3-5 osób

Czas gry:  15 minut

„Milionerzy i Bankruci” to licytacyjna gra blefu, w trakcie której jako milioner rywalizujesz o najcenniejsze dobra luksusowe. Aby wygrać musisz rozsądnie inwestować swoje miliony oraz unikać złodziei i problemów podatkowych.

Puerto Rico

puerto rico

Wiek: od 12 lat

Liczba graczy: 2-5 osób

Czas gry: 90-150 minut

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem plantacji na Puerto Rico. Na morzach pływają żaglowce a Ty uprawiasz kawę, zboża, cukier, indygo czy tabakę. Twoim celem jest, aby Twoja firma prosperowała najlepiej. Unikalny system gry pozwala graczom samodzielnie wybierać kolejność faz w każdej turze, a gracz, który potrafi wykorzystać to z najlepszym skutkiem dla siebie, wygrywa grę.

Agricola

agricola

Wiek: od 12 lat

Liczba graczy: 1-5 osób

Czas gry: 120 minut

Zaczynając grę, twoja rodzina mieszka w drewnianej chacie. W każdej rundzie wysyłasz członka rodziny do pracy, żeby uzbierać drewno i trzcinę, by rozbudować dom. Twoim celem staje się powiększenie rodziny i zwiększenie standardu jej życia. Musisz pozyskiwać więcej żywności, uprawiając zboże i warzywa oraz hodując zwierzęta. Punktując za niemal każdą działalność, dbasz o rozwój swojego gospodarstwa.

Scythe

scythe

Wiek: od 14 lat

Liczba graczy: 1-5 osób

Czas gry: 90-120 minut

Scythe to gra strategiczna. Wcielasz się w przywódcę jednego z narodów w latach 20-stych ubiegłego stulecia. Odkrywasz i podbijasz kolejne terytoria. Gromadzisz surowce i werbujesz rekrutów. Wysyłasz do walki bojowe mechy. Zwyciężasz jeśli zdobędziesz największą liczbę monet. A zdobywasz je będąc coraz bardziej popularnym, mając coraz większą armię a także więcej terenów i zasobów.

***

A czy Ty, grasz ze swoim dzieckiem w jakieś planszówki ekonomiczne lub jakiekolwiek? Które polecasz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz być na bieżąco z wpiasami lub moim podcastem, to zapraszam do zapisu na newsletter. Po zapisie prześlę Ci darmowego ebooka.

Źródła zdjęć:

Puerto Rico , Wyspa Skye,  AgricolaScytheTransformacja MarsaNa sprzedażMilionerzy i bankruci, Fot główne: pixabay

Ten post ma 4 komentarzy

  1. no to jest właśnie pytanie za 100 punktów- jak się gra w te gry? W sensie, czy są fajne i czy czegoś uczą.

    1. Czego uczą takie gry to napisałem na wstępie, natomiast czy są fajne? Kwestia co kto lubi i co komu przypadnie do gustu. Warto sprawdzić.

    1. Uwierz, że to naprawdę garstka :). Jest mnóstwo takich gier, pewnie zimowych wieczorów by zabrakło :).

Dodaj komentarz

Close Menu