Sto Monet #05. Jaki wpływ na edukację finansową dzieci mają kłótnie o pieniądze w związku?

Sto Monet #05. Jaki wpływ na edukację finansową dzieci mają kłótnie o pieniądze w związku?

Niezgodność charakterów jest według GUS główną przyczyną rozwodów w Polsce. Stwierdzenie to jest na tyle ogólne, że trudno wskazać prawdziwy powód rozstania partnerów. Mało mówi się o niezgodności charakterów pod względem finansowym, a jestem przekonany, że kłótnie o pieniądze zdarzają się w związkach i to nie rzadko. Możemy mieć odmienne podejście do pieniędzy niż nasz partner, możemy różnić się podejściem do oszczędzania, zarabiania lub inwestowania. Pytanie, czy potrafimy ze sobą przy takich niezgodnościach rozmawiać? Jeżeli nie, to wiadomo czym to grozi.

Kłótnie o pieniądze

Ja chcę oszczędzać, partner wydawać. Ja chcę odkładać na emeryturę, partner raczej o tym nie myśli, żyje tu i teraz. Partner wydaje na swoje zachcianki, ja nie mogę. Partnera interesują tylko pieniądze i praca, mnie głównie życie rodzinne.
Jak to wszystko pogodzić? Jak ze sobą rozmawiać o podobnych sprawach mając w domu dzieci? Jak nasze sprzeczki i kłótnie o pieniądze postrzegają dzieci? Co czują? Co myślą wówczas o pieniądzach? Jaki to ma wpływ na ich edukację finansową?

Takie właśnie pytania nurtowały mnie od jakiegoś czasu, a odpowiedzi mogła mi udzielić jedynie osoba, która zna się na rzeczy. Jest psychologiem i terapeutą rodzinnym, a w obszarze jej zainteresowań są również finanse (głównie finanse w związku oraz edukacja finansowa dzieci). To Ania Czereszewska, która prowadzi bloga ”W związku ze spokojem”

Ania stała się jednocześnie pierwszym gościem w moim podcastcie. Dziękuję Aniu jeszcze raz za przyjęcie zaproszenia. Zachęcam do polubienia Ani strony na facebook’u —> zerknij tutaj —> ”W związku ze spokojem na Facebook’u”

W piątym odcinku podcastu wspólnie z Anią rozmawiamy m.in.:

  • o tym, co czuje dziecko, kiedy widzi nas kłócących się o pieniądze i co możemy w tej sytuacji zrobić?
  • o tym, co czuje i jak może zachowywać się dziecko, kiedy jego rodzice różnią się w kwestii podejścia do pieniędzy? Co powinni wówczas robić partnerzy?
  • o tym, jaki jest dobry moment, aby zacząć rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach w domu?
  • o tym, co w sytuacji, kiedy jeden z rodziców non-stop pracuje i rzadko widzi się z dzieckiem?
  • o tym, co robić, kiedy dziecko zaczyna nas pouczać w kwestii zarządzania pieniędzmi?

Pod koniec Ania ma dla nas 3 porady, co zrobić, aby finanse nie były przeszkodą w budowaniu zdrowych relacji w naszym związku, by służyły edukacji finansowej naszym dzieciom. Zapraszam do wysłuchania.

Listen to „Sto Monet #05. Jaki wpływ na edukację finansową dzieci mają kłótnie o pieniądze w związku?” on Spreaker.

Skąd pobrać podcast?

Podcast dostępny jest m.in tutaj:

iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów,
Spreaker
You Tube – zapraszam do subskrybowania kanału.
Spotify

Co sądzisz o tym odcinku?

Będzie mi bardzo miło, jeśli napiszesz w komentarzu, co sądzisz o dzisiejszym odcinku.

Zachęcam też do zapisania się na mój newsletter i odbioru darmowego ebooka, o tym jak zaangażować dziecko w nasz dorosły, domowy budżet.

Dziękuję za wysłuchanie tego odcinka i do usłyszenia w kolejnym.

Dodaj komentarz

Close Menu