Jak zachęcić dziecko do oszczędzania?

Jak zachęcić dziecko do oszczędzania?

Jak uatrakcyjnić dziecku oszczędzanie, które jest podstawowym elementem edukacji finansowej? W czasach błyskawicznej konsumpcji, namówienie młodego człowieka do odłożenia części swojego kieszonkowego, może być niezwykle trudne. Jak zatem zabrać się do tego? Mam kilka porad:

Cel

Motywacją do oszczędzania powinien być jasno sprecyzowany i atrakcyjny dla dziecka cel. Niech będzie to coś, o czym marzy. Ważne jest, aby realizacja celu nie rozciągała się zbytnio w czasie. Proponuję na dobry początek czas od 3 do 6 miesięcy,

Wsparcie  

Jeśli Twoje dziecko sumiennie odkłada drobne kwoty na swój cel, wynagrodź mu to, dokładając się do zakupu upragnionej rzeczy. Możesz obiecać dziecku, że jeżeli np. za 2 miesiące uzbiera określoną kwotę, Ty dorzucisz od siebie 50% uzbieranej przez dziecko kwoty.

Działanie

Oszczędzanie powinno stać się w Waszym domu ważnym wydarzeniem. Zacznij oszczędzać razem z dzieckiem na swój wybrany cel. Monitorujcie swoje postępy. W tym celu proponuję powiesić na ścianie wielką tablicę, na której będziecie mogli zapisywać swoje osiągnięcia. Wydrukuj zdjęcia Waszych celów i powieście w widocznym miejscu.

Mobilizujcie się wzajemnie, rozmawiając często o swoich sukcesach w trakcie oszczędzania.

A na koniec pamiętajcie o nagrodzie. Lody, kino lub pizza będzie świetnym pomysłem.

***

Jeżeli szukasz inspiracji, wiedzy lub materiałów, które pomogą Ci w edukacji finansowej swojego dziecka, zapraszam Cię na stronę Rodzina i Finanse. Razem z Generali Investments TFI S.A. oraz innymi blogerami uczestniczę w akcji „Z dzieckiem o pieniądzach”. Zachęcam do odwiedzin.

Dodaj komentarz

Close Menu